During this year’s annual MineSAFE Conference, industry stakeholders converged to discuss the various safety, health and environmental challenges facing the South African mining industry, but also to recognise and learn from those companies that have achieved success.

This year’s Technical Conference took place from 29 August to 30 August 2018 at Gallagher Convention Centre in Midrand.. The main focus of the MineSAFE Conference is the industry goal of ‘zero harm’. It attracts delegates and speakers from all key stakeholder groups – business, Government and labour organisations – from across the mining industry, both locally and from abroad.

  

Industry Awards Day

The two-day Technical Conference leads into the Industry Awards Day. The day is dedicated to recognising the strides that have been made in the South African mining industry and the people who have made real improvements in the journey to ‘zero harm’. There are various categories of awards handed out and award recipients are as follows:

 

  1. Health and Wellness Award

The Health and Wellness Award is awarded to a company that has made a significant impact on the advancement of health and wellness amongst its team members.

Winner:         Anglo American Kumba Iron Ore – Sishen, Alta Buys

 

  1. Environmental Award

The Environmental Award is given to a company that has implemented a project that has had a significant positive impact on the environment.

Winner:         Assmang Black Rock Mine Operations, Richard Mosimanegape Moseki

  1. Mines Rescue Services Award

This award seeks to recognise Mines Rescue Services teams that have excelled in terms of their duties and responsibilities.

Winner:         Anglo Gold Ashanti Tau Tone, Team Captain SE Uenzane.

 

  1. Year-on-year Safety Improvement

The Year-on-year Safety Improvement Award recognises participating units who have shown a year-on-year Total Injury Frequency Rate Improvement. Awards are handed out per mining sector.

 

In the Gold Division:

1st Place:      Sibanye Stillwater Kloof Mine Lower (3#), Francois van Heerden

2nd Place:     Harmony Gold Target 1 Shaft, Steven Green

3rd Place:      Harmony Gold Unisel, Warren Freeman

 

In the Platinum Division:

1st Place:      Glencore Mototolo Borwa Shaft, Kennedy Sengani

2nd Place:     Implats, Driekop Shaft, Blondie Kgwete

3rd Place:      Lonmin Saffy Shaft – Upper Section, Johannes Sefika

 

In the Coal Division:

1st Place:     Exxaro Matla Coal – Mine 1, Stephen Badenhorst

2nd Place:     Sasol Mining Brandspruit Colliery Siza Zonke Shaft, George Hattingh

3rd Place:      Forzando Coal Mine (North and South), Deon du Plooy

 

 

In the Diamonds Division:

1st Place:      De Beers Consolidated Mines Voorspoed Mine, Malcom Hendrickse

2nd Place:     Kimberley Ekapa Mining JV – Kimberly Underground Mines, Thabo Mokone

 

In the Base Metals Division:

1st Place:      Assmang Beeshoek Iron Ore Mine, Maryke Burger

2nd Place:     Glencore Rietvly Mine, Roy Murley

3rd Place:      Samancor WCM – Buffelsfontein East, Love Phahlamohlaka

4th Place:      Anglo American Kumba Iron Ore – Sishen, Mapi Mobwano

 

In the Process Division:

1st Place:      Harmony Saaiplaas Plant, Hendrik Momberg

2nd Place:     Mototolo JV Concentrator, Muhle Boroko

3rd Place:      Sibanye Stillwater Chrome Tech, Michael Kungoane

 

In the Contractor Division:

1st Place:      Murray & Roberts Cementation – Base Metals, Wessels Mine, Otto Fourie

2nd Place:     SGS Laboratories – Coal, Metallurgical Complexes – Laboratories, Joseph Mafumise

3rd Place:      Shaft Sinkers – Platinum, Karee 3 – Construction Project, Thabo Moloto

 

  1. Best in Class Safety Award

Recipients of the Best in Class Safety Award are determined by taking into consideration the total injuries the participating unit had, converted into a total injury frequency rate. Awards are handed out per mining sector.

 

In the Gold Division:

1st Place:      Gold Fields South Africa South Deep Mine, Gerhard van Niekerk

2nd Place:     Harmony Gold Bambanani Mine, Warren Freeman

3rd Place:      Harmony Gold Asset Management Forum, Anton van Wyk

 

In the Platinum Division:

1st Place:      Glencore Mototolo Borwa Shaft, Kennedy Sengani

2nd Place:     Anglo American Platinum Mogalakwena Mine, Richard Cox

3rd Place:      Sibanye Stillwater Bathopele, Jaco Grobler

 

In the Coal Division:

1st Place:      Exxaro Matla Coal Mine 1, Stephen Badenhorst

2nd Place:     Sasol Mining Brandspruit Colliery – Siza Zonke Surface Services, George Hattingh

3rd Place:      Exxaro Forzando Coal Mine (North and South), Deon du Plooy

4th Place:      Sasol Mining Production Services, Frederick Schwab

5th Place:      Coastal Coal Tshikondeni Mine, Ndivhuho Mugeri

 

In the Diamonds Division:

Winner:         De Beers Consolidated Mines Voorspoed Mine, Malcom Mario Frederick Hendrickse

 

In the Base Metals Division:

1st Place:      Tharisa Minerals, David Malunga

2nd Place:     Assmang Beeshoek Iron Ore Mine, Maryke Burger

3rd Place:      Anglo American Kumba Iron Ore Kolomela, Masala Mutangwa

 

In the Quarries Division:

Winner:         Palabora Mining Company Vermiculite Mining, Keith Mathole

 

In the Process Division:

1st Place:      Harmony Saaiplaas Plant, Hendrik Momberg

2nd Place:     Anglo American Platinum Mototolo JV Concentrator, Muhle Boroko

3rd Place:      Lonmin Assay Laboratory, Lionel Sampson

4th Place:      Lonmin Precious Metal Refinery, Ngqulunga Bongekile

5th Place:      Sibanye Stillwater Chrome Tech, Michael Kungoane

 

  1. JT Ryan Award

Two JT Ryan Awards were handed out – one for surface operations and one for underground operations. To be considered for the JT Ryan Award, the participating unit’s situation on the closing date of 30 June 2016 is evaluated against its progressive fatality free shifts on the closing day. If no clear winner emerges, then the Progressive Injury Free Days for the last three years are taken into consideration.

 

Surface Operations:                  AngloGold Ashanti Surface Operations Vaal River & West Wits Chemical

Laboratories, Natalie Shackleton

Underground Operations:         Lonmin K3 Shaft UG2 Section, Evert Coetzer

 

  1. Most Improved Mining Company

The Most Improved Mining Company Award is selected by the Head of Safety at the Chamber of Mines. This year’s award went to Lonmin, accepted by CEO Ben Magara on behalf of the team.

 

Since its inception in 2009, the MineSAFE Conference has continued to grow, adding additional papers and topics to its programme. Initially aimed at primarily hard rock mining, the Conference has expanded to include all areas of mining, including the coal mining industry and, more recently, the metallurgical division. Because of its focus on quality technical papers that offer practical solutions aligned to current issues and legislation, the Conference has been able to secure high level speakers and presenters from across the globe.

Categories: Latest News